Jdi na obsah Jdi na menu
 


Historie fotbalu

11. 5. 2007

HISTORIE FOTBALU

 

Fotbal sice vznikl v polovině 19. století v Anglii, ale hry podobné fotbalu existovaly už ve starověkém Řecku (sphaira) a v Římě (ollis). V Itálii v době renesance se hrála hra calcio. První anglický klub Sheffield Football Club vznikl v roce 1863.

 

Na přelomu 18. a 19. století vzniká a rozvíjí se novodobý fotbal. První pravidla vznikla již v roce 1840. Football Association FA - nejstarší fotbalové sdružení na světě vzniklo v roce 1863. První fotbalová soutěž - Anglický pohár byla zahájena v roce 1871. Z Anglie se pak fotbal šířil po Evropě a po celém světě. Mezinárodní fotbalová organizace FIFA funguje od roku 1904. Od roku 1908 je fotbal oficiálním olympijským sportem, když na dvou předešlých hrách byl ukázkovým sportem. První mistrovství světa se odehrálo roku 1930 v Uruguayi. UEFA - Evropská fotbalová federace byla založena v roce 1954.

 

Začátky fotbalu - historie

Jednodušší druh fotbalu se hrával v londýnských ulicích ve 14. století, než byl pro svou hlučnost královským výnosem zakázán. Florentská aristokracie patnáctého století si oblíbila hru podobnou fotbalu - calcio. První pravidla hry jak ji známe dnes, byla sestavena v roce 1846 na Cambridžské universitě. Cílem bylo sjednocení her hraných na anglických soukromých školách. Fotbal, v Americe zvaný soccer, se odlišil od ragby a jiných her, které se z něj vyvinuly.

 

Pravidla fotbalu a řídící orgány

Fotbalové mužstvo má jedenáct hráčů, z nichž jeden je brankář. Během hry je povoleno trojí střídaní, z toho jen jednou smí být střídán brankář. Jen brankář se smí dotknout míče rukou, a to pouze uvnitř pokutového území. Cílem je dávat branky, vítězí družstvo s vyšším počtem vstřelených branek. Hra trvá dvakrát 45 minut, s dalšími dvěma patnáctiminutovými prodlouženími, pokud je stav nerozhodný. Hráči uvádějí míč do pohybu nohou, hlavou a jinými částmi těla kromě rukou. Je povolen určitým tělesným kontakt mezi hráči.

Ocitne-li se útočící hráč bez míče na soupeřově polovině hřiště blíž brankové čáře než jakýkoliv hráč bránícího družstva (s vyjímkou brankáře) či spoluhráč s míčem, jedná se o postavení mimo hru. Hra je přerušena ve chvíli, kdy tento hráč získá míč, případně účastní-li se hry aktivně. Družstvo hráče v postavení mimo hru je potrestáno nepřímým volným kopem. Nepřiměřený fyzický kontakt protihráčů při souboji o míč je posuzován jako faul, následuje přerušení hry a trest v podobě přímého kopu. Provinilý hráč může být potrestán žlutou kartou, a za zvlášť brutální zákrok může být potrestán červenou kartu, poté musí trestaný hráč neprodleně opustit hrací plochu a mužstvo ho už nemůže nahradit střídáním. Hráč, který nedovoleně brání ve svém pokutovém území, ohrožuje svůj tým v podobě pokutového kopu. Hráč, kopající penaltu musí míč umístit na vyznačené místo, které je vzdálené od brankové čáry 9.15 m. V případe standartní situace si smí bránící mužstvo postavit zeď, která je vzdálená od místa kopu též 9.15m.

Rozměry hrací plochy:
pro mezinárodní zápasy jsou maximálně 110 x 73 m a minimálně 100 x 64 m.
Hru řídí hlavní rozhodčí který se pohybuje po hrací ploše, za spolupráce pomezních rozhodčích, kteří se pohybují vně hřiště.

 

Řídící orgány

Světovým řídícím orgánem je Fédération Internationale de Football Association FIFA - Mezinárodní fotbalová federace, která byla založena v roce 1904. Její řídící středisko sídlí v Curychu ve Švýcarsku. Federace je zodpovědná prostřednictvým Mezinárodního fotbalového acociačního výboruza dodržování pravidel hry a rozlišuje šest kotninentálních skupin:

  • AFC (Asie)
  • CAF (Afrika)
  • CONCACAF (Severní Amerika a Karibské moře)
  • CONMEBOL (Jižní Amerika)
  • OFC (Oceánie)
  • UEFA (Evropa)

 

FIFA má zhruba sto osmdesát členských zemích. Nejznámější a nejprestižnější klubová soutěž je CHAMPIONS LEAGUE - LIGA MISTRŮ. Též známý je i UEFA CUP - POHÁR UEFA.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář