Jdi na obsah Jdi na menu
 


7 RAÚL

Celé jméno:

Raúl González Blanco

Datum narození:

27.06.1977

Místo narození:

Madrid

Národnost:

Španělsko

Výška:

180 cm

Váha:

73 kg

Pozice:

Útočník

Přestoupil z:

OdchovanecRaúl González Blanco se narodil 27. června 1977 v Madridu. Svoji hvězdnou kariéru zahájil v týmu San Cristóbal de los Ángeles, ale zakrátko přestoupil do madridského Atlética. Hned v první sezoně mezi žáky třináctiletý Raúl ukázal, že je talentem od Boha. Dokázal nastřílet neuvěřitelných 65 branek.
Zásadní změna v Raúlově kariéře nastala, když se prezident Atlética Jesús Gil rozhodl zrušit juniorské týmy, aby ušetřil peníze. Mladíkovi nezbylo nic jiného, než přejít do „céčka“ konkurenčního Realu. Tam ale v prvních sedmi zápasech dal třináct gólů a trenér „A“ týmu Jorge Valdano se ho rozhodl otestovat v „Primera Division“. Raúl se tak v říjnu 1994 stal nejmladším hráčem, který kdy v lize oblékl dres Realu. Předstihl tak legendárního Emilia Butragueňa a Real se mohl těšit na další megastar.

Do konce sezony 1994/95 nastřílel Raúl v osmadvaceti zápasech devět branek a získal s Realem prvenství v lize. O dva roky si Real titul vychutnával znovu, tentokrát již s Raúlem jako jednou z hlavních hvězd týmu – dal 21 branek.

V sezóně 1997/98 dokázal Real po dlouhých dvaatřiceti letech zvítězit v Lize mistrů. Raúl sám to popisuje jako jeden z nejšťastnějších okamžiků v životě. Na domácí půdě se ale Realu příliš nedařilo, skončil až čtvrtý.

V následující sezóně se Raúl rozjel k velkému výkonu, nastřílel 25 branek a stal se nejlepším střelcem ligy. Ani to však nestačilo a Real skončil druhý za věčným rivalem z Barcelony. I ročník 1999/2000 se mu vydařil, v Lize skóroval sedmnáctkrát a dalších devět branek přidal v Lize mistrů, kterou Real opět vyhrál. Navíc se mu podařilo dát 11 gólů v kvalifikaci na EURO. Zdálo se, že má nakročeno ke Zlatému míči, ale vše pokazil jediný okamžik. Ve čtvrtfinále mistrovství Evropy prohrávalo Španělsko o gól s Francií a Raúl se těsně před koncem hrací doby po faulu postavil na značku pokutového kopu. Jeho střela ale těsně minula levý horní roh Barthezovy branky. Španělsko putovalo domů.

V sezoně 2000/01 se stal Raúl s 24 trefami podruhé nejlepším střelcem ligy a dovedl Real k dalšímu titulu. Daleko důležitější však pro Real byla sezona 2001/02, kdy klub slavil sté výročí od založení a netajil se tím, že by rád posbíral tři trofeje. V lize ani v poháru to nevyšlo a tak se funkcionáři radovali alespoň z třetího vítězství v Lize mistrů za pět let. Mistrovství světa 2002 Španělům jako již tradičně nevyšlo a skončili na kopačkách Korejců.

Ročník 2002/03 přinesl Raúlovi již čtvrtý španělský mistrovský titul – v šestadvaceti letech! Raúl přes všechny úspěchy vystupuje jako velmi skromný a příjemný muž, což jeho popularitu mezi Španěly ještě zvyšuje. Po ochodu reprezentačního kapitána Hierra převzal v Realu Madrid kapitánskou pásku.

Soutěžní ročník 2003/04 si Raúl nezapíše mezi ty nejvydařenější, na kononýra jeho formátu nastřílel jen dvanáct branek. Stejně jako Raúlovi se ani Realu tato sezóna moc nevyvedla, v lize "Galacticos" skončili až na třetím místě, v Lize Mistrů už ve čtvrfinále.

Ani ročník 2004/2005 nebyl z pohledu Realu, ani samotného Raúla o nic lepší. Kapitánovi Realu zase vyschl prach a i náhradník Owen vstřelil více branek než on. Hodně se spekulovalo o jeho přestupu, ale zůstal a je připraven vše napravit.

Raúl je ženatý, se svou manželkou Mamen má dva syny – Jorgeho (pojmenovaného po Jorge Valdanovi) a Huga.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář