Jdi na obsah Jdi na menu
 


16 FERNANDO GAGO

Celé jméno:

Fernando Ruben Gago

Datum narození:

10.04.1986

Místo narození:

Buenos Aires 

Národnost:

Argentina

Výška:

178 cm

Váha:

65 kg

Pozice:

Záložník

Přestoupil z:

Boca JuniorsJen málo argentinských záložníků se v defenzivních kvalitách vyrovná Redondovi, slavnému krajanovi nedávné minulosti. Před časem se však na světové fotbalové scéně objevil Argentinec, který jako by byl kopií bývalého středopolaře Realu Madrid. Jmenuje se Fernando Gago a s Redondem ho spojuje nejen podobnost herního stylu, ale i angažmá v Realu .

Je neděle odpoledne a z tribun mohutného stadionu La Bombonera v Buenos Aires, kde má sídlo věhlasný klub Boca Juniors, se nese bouřlivý aplaus. Mimořádně talentovaný záložník domácích Fernando Gago právě obešel protihráče a přihrál Guillermu Barrosovi na gól, kterým se Boca ujala vedení 1:0. "Gago,Gago,Gagooo!" ozývá se z hlediště. Skoro to vypadá, jako by si fanoušci domácích uvědomovali, že dvacetiletý mladík brzy zamíří za lepším, takže je třeba hýčkat ho, dokud k tomu mají příležitost. Gago je na hřišti nepřehlédnutelný. Ve středu pole zaujme dokonalým přehledem o dění okolo, jistou kontrolou míče a rychlým měněním tempa hry. Není divu, že je přirovnáván ke jmenovci Redondovi a stejně jako on bude dál rozvíjet svou kariéru v Realu Madrid. Fanoušci Gagovi říkají Fernando II. A do překvapivě dlouhého seznamu shodných rysů obou záložníků lze vedle stejného křestního jména a podobných předností zapsat ještě číslo pět 5. To oblékal Redondo a v Boce si ho vybral i jeho mladší následovník.

Během pouhých dvou let se tenhle mládenec stal z nadějného juniora klíčovým hráčem Boky Juniors, úřadujícího mistra Argentiny. Navíc od chvíle, kdy si vybojoval stálé místo v základní sestavě, Boca začala sbírat úspěchy. Výborných výkonů na klubové úrovni všimli také reprezentační trenéři. Gago byl spolu s Messim hlavním tahounem argentinského národního týmu do 20 let, který vyhrál mistrovství světa v této kategorii konané v Nizozemsku. Ve finále mladí Argentinci porazili Nigérii, Gago byl v každém zápase na turnaji organizátorem hry modrobílého týmu. Brzo bylo zřejmé, že hráč jeho kalibru v rodné zemi dlouho nevydrží a půjde do Evropy. Argentinské kluby nemohou dlouhodobě odolávat lukrativním nápadníkům ze starého kontinentu a v případě Gaga šlo vše ještě rychleji než obvykle. Stačilo aby na dveře zaklepali představitelé slavného Realu Madrid a o dalším osudu mladého Argentince bylo prakticky rozhodnuto. Na poctivého záložníka se už v hlavním městě Španělska těší přísný trenér Fabio Capello, pod jehož vedením by měl vyrůst v jednoho z nejuznávanějších defenzivních záložníků na světě. O tom, že se prosadí, je v Argentině přesvědčeno mnoho odborníků včetně Redonda. V rozhovoru pro deník El Grafico tento bývalý záložník Realu prohlásil, že z hráčů Boky má právě Gago největší šanci uplatnit se v předním evropském klubu. Taková slova musela Gaga mimořádně těšit, vždyť Redondo patřil od útlého mládí k jeho idolům. "Když jsme si s kamarády kopali v parcích Buenos Aires, pokaždé sem chtěl být Redondem. Doteď si pamatuji, jak geniálně patičkou uvolnil Raúla v utkání Ligy mistrů proti Manchesteru United na Old Trafford. Hned poté jsme běželi do parku, abychom si to také vyzkoušeli.

Gago má v Argentině, tradiční fotbalové baště, velké jméno. Známost mu zajišťuje nejen prvotřídní fotbalový um, ale navíc je díky mládí a atraktivnímu vzezření oblíbeným reklamním tahákem. Mnoho marketingových manažerů usiluje o to, aby Gago propagoval právě jejich produkty. Jednou z firem, které ho pro reklamní účely získaly, je Gillette. Podle mínění marketingového ředitele byl Gago ideální osobností, která pomohla podpořit reklamní kampaň zaměřenou především na mladé muže. Gago je idolem mládeže, je mladý, plný sil, úspěšný a pohledný. Kromě Gillette ještě propaguje společnosti prodávající sportovní oblečení, sluneční brýle a nealkoholické nápoje. O Gagovi nadšeně vypráví také Antonio Rattin, který reprezentoval Argentinu na mistrovství světa v letech 1962 a 1966. Navíc přes deset let patřil k nejpopulárnějším hráčům Boky Juniors a také nosil dres s číslem pět. Pochvalná slova o mladém talentu z něj přímo srší. "Gago je typ hráče, který se obvykle netěší přízni fanoušků klubu. V Boce jsou zvyklí na fotbalisty, kteří celý zápas bojují na hranici sebeobětování a bezhlavě se vrhají do osobních soubojů. On tohle nedělá. Využívá hlavě předvídavosti, aby byl ve správný čas na správném místě. Díky nesmírnému talentu si ho ale fanoušci Boky oblíbili takového, jaký je,"vysvětluje Rattin a divoce při tom gestikuluje rukama. Gago však rychle nabitou slávu přijímá s netradičním klidem. Stejně jako dřív si najde čas na diskuzi s fanoušky, kteří se shlukli kolem tréninkového hřiště. Během toho rozdá okolo třiceti podpisů na dresy Boky Juniors. V tu chvíli ještě není jeho přestup do Realu dotažený do konce, a proto se nechce o možném dalším působišti bavit. Mnohem raději vypráví o tom, co vše mu fotbal dal a jak je rád, že má šanci vydělávat si na živobytí tím, co ho baví.

Gago působí při hovoru velice klidným a příjemným dojmem, a když tvrdí, že ho úspěch nezmění, máte pocit, že to není jenom bezobsažná fráze. "Pochopitelně už si nemohu dovolit si jen tak procházet se po ulici a v restauraci musím nejprve rozdat několik autogramů, než si mohu objednat. Ale nemám si na co stěžovat. Fotbal hraju od čtyř let a po tomhle jsem vždycky toužil. Fotbal byl a je mým životem", pochvaluje si. Mauricio Macri, prezident Boky Juniors, hodlal svého klíčového hráče udržet až do června tohoto roku, aby týmu před odchodem do Evropy pomohl v prestižním Poháru osvoboditelů. "Ale nešlo to. Podařilo se mi kdysi do léta udržet Samuela, Teveze už ne. Bylo to padesát na padesát. Nakonec se Gaga udržet nepodařilo", povzdechl si Macri. Martin Schapicasse, reportér deníku La Nacion , říká ,že Gago měl v klubu zůstat do léta, aby nasbíral další zkušenosti a úspěchy. "Poté mohl ve dvaceti letech přijít do Evropy jako argentinský, jihoamerický a světový šampion. Takhle mu triumf v Poháru osvoboditelů chybí", upozorňuje. Gago se rozhodl jinak a od ledna patří Realu Madrid.
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

gago

(vlado grana, 14. 1. 2008 20:15)

gago je najlepsi vie robit pekne veci s loptou a pre real je dolezity aj ked sedi na striedacke