Jdi na obsah Jdi na menu
 


14 GUTI

Celé jméno:

José María Gutiérrez Hernández

Datum narození:

31.10.1976

Místo narození:

Madrid

Národnost:

Španělsko

Výška:

185 cm

Váha:

76 kg

Pozice:

Záložník

Přestoupil z:

OdchovanecGuti, celým jménem José María Gutiérrez Hernandéz, je odchovancem Realu Madrid. Vypátrali jej lovci talentů a do Realu Madrid nakoukl již v 9 letech. Na Chamartín dojížděl 15 kilometrů z vesničky Torrejón. Jak sám vzpomíná, naučil se tehdy disciplíny a první co udělal, když postoupil do juniorského výběru bylo to, že si ostříhal vlasy. Po nějaké době dostal první výplatu – 3000 peset. V dobrém vzpomíná rovněž na finále španělského poháru juniorů proti Seville, kdy vstřelil 2 branky ze tří a pomohl tak k vítězství. Za první peníze vydělané v Realu Madrid B koupil své rodině auto značky Seat Ibiza.

Talentu mladého Španěla nešlo přehlédnout a začal být povoláván do reprezentačních výběrů Španělska. Brzy se podíval do prvního týmu Realu Madrid. Šanci mu dali trenér Jorge Valdano a jeho asistent Ángel Cappe, kteří dali šanci mladým hráčům. Společně s Gutim přešli do A týmu i Álvaro, Rivera, Sandro, Fernando Sanz a García Calvo.

Debut v Primera division si odbyl 2. prosince 1995 ve vyhraném utkání 4:1 proti Seville na stadionu Santiaga Bernabéua. Sestava v tomto zápase vypadala takto: Buyo – Quique Flowers, Alkorta, Sanchís, Lasa – Luis Enrique (Míchel), Mile, Laudrup (Sandro), Amavisca – Raúl, Álvaro a Guti v 60. minutě utkání vystřídal Amaviscu. V této sezóně nastoupil celkem devěkrát a vstřelil jednu branku proti Valladolidu.

Jeho talent se rozvíjel, čím dál více nastupoval od první minuty a na své konto zapisoval první tituly. Roku 1997 se stal mistrem Španělska pod trenérem Fabiem Capellem, na kterého Guti vzpomíná v dobrém, ale říká, že to byla těžká sezóna. Mladí hráči museli na trénink chodil půl hodiny předem a trénovat déle. O rok později vyhrál Real po 32 letech ligu Mistrů, ovšem José se ve finále neobjevil. V tom samém roku vyhrává Španělsko Mistrovství Evropy U-21 v Rumunsku, z Gutim v týmu. V sezóně 1998/1999 začal dostávat přednost Fernando Redondo a Guti to bral velmi impulsivně. Na čas ho tehdejší trenér Toshack dokonce přeřadil do rezervy. V sezóně 1999/2000 dostal 4 červené karty – s Barcelonou, Sociedadem, Raja Cassablancou a Rossenborgem, nastoupil k 28 utkáním a vstřelil 6 gólů.

5. května 1999 v zápase s Chorvatskem (3:1) debutuje v reprezentaci Španělska, když nastoupil do druhého poločasu.

22 června si vzal v kostele Inglesia de Los eronimos v Madridu televizní moderátorku Aranchu Benito, následně se mu narodila dcerka Zaira a syn Aitor.

Toho času, roku 2000 podruhé zvednul nad hlavu pohár za vítězství v lize Mistrů, ale znovu si nezahrál finále, když ve čtvrtfinále měl stop za již zmiňovanou červenou kartu s Rossenborgem a nasledně se zranil a nestihl se dát úplně do pořádku, tak zůstal pouze na lavici náhradníků. Nezbývalo mnoho a Guti odešel z Realu, poté, co jej tehdejší sportovní ředitel Pirri označil za nepotřebného, ale naštěstí se v nadcházejících volbách stal prezidentem Florentino Peréz a nový sportovní ředitel Jorge Valdano uťal všechny spekulace podpisem čtyřleté smlouvy s Gutim.

V sezóně 2000/2001 Gutiho přesunul trenér Vicente del Bosque do útoku. V záloze byl přetlak – Helguerra, Makelele měli místo jisté, na svou šanci čekali Celadés a Flavio Conceiçao, navíc se zranil Fernando Morientes. Guti nastřílel 14 branek a pomohl tak k mistrovskému titulu. Navíc vstřelil 4 góly v lize Mistrů, ten poslední byl 500. gól Realu Madrid v evropských pohárech. Když na hřišti scházeli Hierro s Raúlem, on nosil kapitánskou pásku. Roku 2002 vyhrává s Realem opět ligu Mistrů.

Po příchodu Ronalda nastávají Gutimu krušné časy. I když se Ronaldovi nedařilo, hrával on a Guti seděl na lavici náhradníků, navíc ve středu zálohy měli jisté místo Zidane s Makelelem. O Gutiho se začaly zajímat kluby jako Arsenal, AC Milan či Barcelona, ale Guti se rozhodl zůstat. Roku 2002 vstřelil svůj první gól v reprezentaci v zápase s Irskem (3:0). Po odchodu Makeleleho hrával Guti na postu klasického defenzivního záložníka. Následně se ale Zidane přesunul na levou stranu zálohy a Guti přešel na post ofenzivního záložníka.

Toto je podle Gutiho nejlepší jedenáctka:

Schmeichel – Tassotti, Hierro, Baresi, Maldini – Schuster, Maradona, Michael Laudrup – Van Basten, Raúl, Ronaldo

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Guti

(..........., 12. 2. 2008 14:49)

Guti je ten nejlepší hrač co znám hej na něho nikdo nemá akorát nevipadá na nevelích 32.

guti

(vlado grana, 14. 1. 2008 20:21)

guti naj naj naj naj